Instrukcja montażu producenta kratki trawnikowej JBM – JBM S.C.

Kratki trawnikowe JBM posiadają wymiar 60 x 40 cm, zawierają boczne mocowania, które należy zapiąć z drugą kratką, nieposiadającą tych mocowań. Dodatkowo dla stabilizacji w gruncie zaleca się użycie plastikowych kotew JBM 19 cm, które umieszcza się w specjalnie przygotowane kieszenie w kratkach JBM. Nawierzchnia z kratki trawnikowej JBM z wypełnieniem kruszywem oraz przy niezwiązanej podbudowie z ograniczoną zawartością frakcji drobnych, spełnia rolę nawierzchni przepuszczalnej. Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki odprowadzenia wody z nawierzchni ułożonej z kratki trawnikowej JBM.

Wysokość wypełnienia kratki trawnikowej ziemią powinna być taka, aby znajdowała się ok. 0,5 cm. poniżej jej górnej krawędzi, co zabezpiecza korzenie traw przez rozjeżdżeniem. Podczas zasypywania kratki trawnikowej kruszywem, ścianki kratki powinny być całkowicie zasłonięte. Po czasie, gdy wypełnienie ulegnie konsolidacji należy je uzupełnić. Nawierzchnia z kratki trawnikowej może być ograniczona betonowym krawężnikiem, obrzeżem, listwami lub rzędem kostek brukowych itp. Minimalna temperatura zewnętrzna w jakiej zaleca się montaż nawierzchni z kratki trawnikowej to co najmniej 5°C.

Wyrób budowlany należy stosować zgodnie z zamierzeniem, zakresem i warunkami zawartymi w Krajowej Ocenie Technicznej oraz w przypisach techniczno-budowlanych właściwych dla poszczególnych rodzajów budowli w budownictwie komunikacyjnym.

Przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem prac

Wytyczyć kształt powierzchni, którą przeznaczamy do wyłożenia kratką trawnikową JBM. Usunąć wierzchnią warstwę gruntu po czym wypełnić mieszanką żwirową, tłuczniem lub suchym betonem (powierzchnia musi być dobrze przepuszczalna); po czym teren inwestycyjny zagęszczamy ubijakiem lub wibratore powierzchniowym. W razie potrzeby, gdy teren nie jest wystarczająco stabilny zaleca się teren przygotować z pomocą włókniny budowlanej lub ogrodowej.

Konstrukcja nawierzchni wykonanej z kratki trawnikowej JBM powinna składać się z następujących warstw:

1. Warstwy podbudowy w technologii stabilizacji mechanicznej wg. PN-S-06102: 1997 bądź podbudowy z tłucznia kamiennego wg. PN-S-96023:1984 oraz wg WT-4 2010
2. Podsypki wyrównawczej o grubości do 0,05 m piaskowej lub pia-skowo żwirowej o uziarnieniu D≤4 mm wg PNEN 13242 +A1:2010.
3. Warstwy wierzchniej zbudowanej z kratki trawnikowej JBM wypeł- nionej:

  • ziemią z obsiewem nasionami traw, lub
  • kruszywem 4/8 lub 8/16 mm wg PN-EN 13242+A1:2010, lub
  • humusem w 100%

Układanie kratek trawnikowych JBM rozpocząć należy od narożnej części terenu inwestycyjnego – ważne by pozostawić minimum 2 cm dylatacji od krawędzi.
Po ułożeniu zamierzonej powierzchni należy wypełnić ją ziemią albo kruszywem.

Pliki do pobrania

Instrukcja montażu kratek